Online video reklamlara mı başlamak istiyorsunuz ? Video reklamlarınızda neler yapmanız gerektiği hakkında birkaç önerilerim var.

İşletmeler video reklamcılıkta yeniyken, genellikle çok fazla soru sorar. Sordukları en yaygın sorulardan biri hedeflerine nasıl ulaşabilecekleri. Peki marka bilincini oluşturmak için video reklamcılığı nasıl kullanabilirler? Belirli bir demografiye mi ulaşmak istiyorlar ? Peki ana rakiplerinin hedefleri ne ?

Video reklamlar marka bilinirliği oluşturmak yada bir alan, konu, ürün yada hizmet üzerinde hedef kitleyi bilgilendirmek için harika bir yol ve yöntem. Geleneksel reklamcılığı aşın çünkü işler büyük bir hızla değişiyor.

1. Eğitim videoları oluşturun

2015 yılında Google ” nasıl yapılır “ video içeriklerinin YouTube da bir yılda %70 büyüdüğünü farketti. Markanızı değil, ürününüzü yada verdiğiniz hizmeti anlatın; örneğin dış cephe kaplama ürünleri üretiyorsanız bu ürünlerin uygulama aşamlarını yada doğru uygulamanın nasıl olması gerektiğini anlatan bir video hazırlayın. İnsanlar okuyarak yada fotoğraflarla değil videolar ile öğreniyorlar, en güçlü ve en etkili çözüm bu. Eğitim videolarında mizahı kullanacak projeler üretmeyi başarabilirseniz çok uzun yıllar markaya fayda sağlayacak ve günden güne daha çok müşteriye ulaşacak bir yatırım yapmış olacaksınız.

2. Çağrılarında bulunun

Video reklamlarda doğrudan satış beklemeyin fakat hep bir çağrınız olmalı örneğin ” mobilyalarınızı seçerken bu tür boyalı ürünleri tercih etmelisiniz “ yada ” bu gıda ürünlerinde her zaman şu özelliği aramalısınız ” gibi. İster eğitim videosu hazırlayın, ister ürün tanıtım yada tanıtım videosu, onlara doğru bilgi vermeye özen gösterin, kullanıcılar video içerikdelerde ki bilgileri yazılı içeriklerden daha çok dikkate alacaktır.

3. Referans Müşterilerinizi Kullanın yada Onların Hikayelerini Anlatın

Markanız yada ürünlerinizden etkilenen yada memnun kalan müşterileriniz ile röportaj çekimler oluşturun. Örneğin ürününüz doğal materyallerden oluşan bir yastık, bu yastığı kullanıp uyku konforu artan bir öğretmen, memur yada otelinde bu yastıkları kullarak olumlu geri dönüşler alan bir otel müdürüne, markanız tanıtım yada reklam filminin bir bölümünde yer verin. Ana akım medya reklamlarında bu örneği yıllardır görüyorsunuz değil mi ? Fakat farkına varmanızı istediğim şu, yıllardır tekrar tekrar kullanılıyor çünkü gerçekten etkili.

4. Doğru video uzunluğunu bulun

Google video reklamların en fazla 3 dakika olmasını öneriyor tabi istisnai durumlar da söz konusu. Özellikle uzun videoların tercih edildiği durumlar söz konusu, bunlar genellikle eğitim yada ürün anlatım – tanıtım videoları.

Burada dikkat etmeniz gereken ilk unsur kullanıcı videoyu terk etmeden önce en önemli mesajları iletmiş olmanız. Bu süre en fazla 45 saniye. Kullanıcılar bu süre içerisinde yeterli ve ilgi çekici bilgiye ulaşmassa videonuzu terk edecektir. Ben 45 saniyenin bile uzun olduğunu düşünüyorum.

5. Büyük bütçe büyük etki değildir

Eğer yayınlanacak güçlü bir video varlığınız varsa gerisi sadece deneme yanılma sürecidir. Doğru içeriği doğru mecrada yayınlamanız yeterli. Video reklamları kullanmak için büyük bir reklam bütçesine de ihtiyacınız yok. Günlük ortalama 30 TL lik bir bütçe ile aylık 10 binlerce kişiye ulaşabileceğinizi unutmayın.

6. Kalitesiz video içerik kullanmayın

Videonuz için büyük bütçeler ayırmadınız ve düşük bütçeli hizmet alıyor alıyorsunuz diyelim bu durumda temel aydınlatma, ses ve kurguya sahip bir video reklama sahip olmalısınız ki reklam amacına ulaşsın. İyi hazırlanmamış bir reklam size fayda yerine zarar verecektir, bunu unutmayın.