Google, Arama Konsolunda, site sahiplerine video arama sonuçları hakkında daha fazla veri sağlayan iki yeni rapor ekliyor.

Raporlar, SEO’ların ve site sahiplerinin arama sonuçlarında video içeriğinin performansı hakkında daha fazla bilgi edinmesinin yanı sıra video işaretlemesini iyileştirmenin yollarını tanımlamak için tasarlanmıştır.

Arama yapanların Google’da videolarla karşılaşmasının üç ana yolu var : Ana arama sonuçları sayfası / Arama sonuçları ‘Videolar’ sekmesi / Google Discover akışında önerilen içerik. Arama Konsolu şimdi bu alanların her birinde video içeriğinin performansını bildirecek.

Videolarını izlemek için yapılandırılmış veri kullanan siteler, artık Arama Konsolunda “Videolar” adlı yeni bir rapor görüntüleyecek.

Diğer Arama Konsolu raporları gibi, “Videolar” raporu da bir web sitesinde uygulanan biçimlendirme ile ilgili hataları ve uyarıları gösterecek. Aynı zamanda hatasız video işaretlemesi olan sayfaları da gösterecek.

Hataları tanımlamaya ek olarak, Google’ın etkilenen sayfayı yeniden taramasını tetikleyerek bir hata giderildiğinde düzeltmeyi doğrulamak için “Videolar” raporu kullanılabilecek.