Sosyal medyanın etkliyeci yeni gücü mikro video reklamlar, izleyicinin dikkatini hızlı bir şekilde markaya çekmenin en kısa yolu. Mikro reklamlar 10 saniye uzunluğunda ve 30 saniye ortalamalı TV reklamlarına karşı ilginç bir meydan okuma. On saniye, marka ve mesajı tüketici ile paylaşmak için yeterli bir zaman gibi görünmeyebilir, ancak günümüz temposunda yeterli. En güçlü etkisi ise kullanıcıları, içeriğin bütünü görmeye eğilimli hale getiriyor olması.

Videoların, metin ağırlıklı yayınlardan daha etkili olduklarını artık tüm dijital reklam ajansları kabul etmiş durumda. Kısa ve sessiz dahi olsalar. Google, YouTube’de yayınlanan reklamarın %65′ inin marka bilinirliği reklamları olduğu açıkladı ve mikro video reklamlar direk olarak marka bilinirliğine hizmet ediyor. Son birkaç yılda ise marka bilinirliği reklamları %17 den fazla artış gösterdi.

Mikro reklamlarda ürün veya hizmetiniz hakkında bir şey söylemek zorunda değilsiniz, kaliteli görseller ve ilginç içerikler oluşturmanız yeterli. Hayatlarının çoğu internet tarafından şekillendirilen 2000 sonrası neslin ilgisini çekmek kolay değil fakat onlar kaliteli ve eğlenceli görüntülere çok çabuk bağlanıyorlar.

Aslında bu reklam türü, modern dijital pazarlamada hemen satın almanın tek ve vazgeçilmez bir etkileşim olmadığı gerçeğinden yola çıkıyor, günümüzde kullanıcılar çok fazla reklama mağruz kalıyor fakat bu kadar çok alım yöneliminde değiller. Bu ihtyaca göre akılda kalıcı, marka ile iletişim ve güven kurmayı sağlayan yapıda içerik üretimi ön plana çıkıyor.

Ayrıca mikro video reklamlar ses yardımı olmadan izleyiciyle bağlantı kuruyor. Genellikle birçok kullanıcı sessiz modda geziniyor, bu bir artı. Tabi mikro video reklam kullanmak, geleneksel 30 saniyelik reklamları ihmal etmeniz anlamına gelmiyor. Düşük maliyetli, yüksek etkili bir reklam sistemi olarak planlarınıza eklemelisiniz.